  • FAN5307S15X
FAN5307S15X
advertisement
Manufacturer No:
FAN5307S15X
HK JDW NO:
699-FAN5307S15X
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
FAN5307S15X
Description:
5 Terminals 2.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 300mA SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 9058
Step5Bar-code shipping tag
FAN5307S15X
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
  • Length
    2.9mm