  • FAN2558S10X
FAN2558S10X
advertisement
Manufacturer No:
FAN2558S10X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN2558S10X
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
FAN2558S10X
Description:
Enable, Power Good Fixed FAN2558 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 29576
Step5Bar-code shipping tag
FAN2558S10X
    Select All
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    260mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    FAN2558
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    180mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • PSRR
    50dB (100kHz)
  • Dropout Voltage
    400mV