  • FAN1616AS18X
FAN1616AS18X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1616AS18X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN1616AS18X
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
FAN1616AS18X
Description:
Fixed FAN1616A PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 19549
Step5Bar-code shipping tag
FAN1616AS18X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 500mA
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.275V
  • Dropout Voltage
    1V
  • Input Bias Current
    4mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating
    500mA
  • Base Part Number
    FAN1616A
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    13mA