  • FAN1587AD33X
FAN1587AD33X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1587AD33X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN1587AD33X
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FAN1587AD33X
Description:
Converter, Intel Pentium® GTL+ 3.3V Specialized Voltage Regulator 0°C~125°C FAN1587A TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1457
Step5Bar-code shipping tag
FAN1587AD33X
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Converter, Intel Pentium® GTL+
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Base Part Number
    FAN1587A
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Voltage - Input
    2.4V~12V
  • Power Dissipation
    18W
  • Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Max Input Voltage
    18V
  • Dropout Voltage
    1.3V
  • Input Bias Current
    4mA