  • FAD1-12038EBHW32
FAD1-12038EBHW32
advertisement
Manufacturer No:
FAD1-12038EBHW32
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FAD1-12038EBHW32
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAD1-12038EBHW32
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.656lb 297.56g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    FAD1-12038
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.180A
  • Max Power Dissipation
    8.64W
  • Current Rating
    180mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    105.5 CFM (2.95m3/min)
  • Noise
    46.7 dB(A)
  • Voltage Range
    43.2V~52.8VDC
  • Static Pressure
    0.265 in H2O (66.0 Pa)