  • FA5B010HP1
FA5B010HP1
advertisement
Manufacturer No:
FA5B010HP1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FA5B010HP1
Package:
Datasheet:
FA5B010HP1
Description:
FA5 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Board Edge, Cutout Gold -40°C~85°C 0.8A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FA5B010HP1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Edge
  • Mounting Type
    Board Edge, Cutout
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    FA5
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.8A per Contact
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    800mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    White
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm