  • F980J475MUA
F980J475MUA
advertisement
Manufacturer No:
F980J475MUA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F980J475MUA
Package:
0402 (1106 Metric)
Datasheet:
F980J475MUA
Purchasing and Inquiry
F980J475MUA Overview
There is a ripple current of 27mA set on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 20Ohm as their resistance.The leakage current of this capacitor is 600nA. The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 20 %.
F980J475MUA Features
27mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 20 %
F980J475MUA Applications
There are a lot of AVX Corporation F980J475MUA applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
F980J475MUA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1106 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F98, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.043Lx0.024W 1.10mmx0.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    600nA
  • Ripple Current
    27mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    1.1mm
  • Width
    0.6mm