  • F971D475KBA
F971D475KBA
advertisement
Manufacturer No:
F971D475KBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F971D475KBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF ±10% 2.8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Quantity:
In Stock : 1755
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F971D475KBA
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    F97
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    4.7μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.091 2.30mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm