  • F971C336KCC
F971C336KCC
advertisement
Manufacturer No:
F971C336KCC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F971C336KCC
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
F971C336KCC
Purchasing and Inquiry
F971C336KCC Overview
F971C336KCC Features
F971C336KCC Applications
There are a lot of AVX Corporation F971C336KCC applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
F971C336KCC
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F97
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm