  • F951C226KSAAQ2
F951C226KSAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F951C226KSAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F951C226KSAAQ2
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
F951C226KSAAQ2 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2Ohm as their resistance.
F951C226KSAAQ2 Features
F951C226KSAAQ2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F951C226KSAAQ2 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
F951C226KSAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm