  • F950J227MBAAQ2
F950J227MBAAQ2
advertisement
Manufacturer No:
F950J227MBAAQ2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F950J227MBAAQ2
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
F950J227MBAAQ2
Purchasing and Inquiry
F950J227MBAAQ2 Overview
F950J227MBAAQ2 Features
F950J227MBAAQ2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F950J227MBAAQ2 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • ABS
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
F950J227MBAAQ2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm