  • F950J107MSAAM1Q2
F950J107MSAAM1Q2
advertisement
Manufacturer No:
F950J107MSAAM1Q2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F950J107MSAAM1Q2
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
F950J107MSAAM1Q2 Overview
This resistor has a resistance of 900mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.
F950J107MSAAM1Q2 Features
F950J107MSAAM1Q2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F950J107MSAAM1Q2 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
F950J107MSAAM1Q2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.067W 3.20mmx1.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm