  • F950G227MAAAM1Q2
F950G227MAAAM1Q2
advertisement
Manufacturer No:
F950G227MAAAM1Q2
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F950G227MAAAM1Q2
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
F950G227MAAAM1Q2 Overview
This resistor has a resistance of 800mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.25.
F950G227MAAAM1Q2 Features
its tan delta is 0.25
F950G227MAAAM1Q2 Applications
There are a lot of AVX Corporation F950G227MAAAM1Q2 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
F950G227MAAAM1Q2
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F95, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.067W 3.20mmx1.70mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Tan Delta
    0.25
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.063 1.60mm