  • F844FR684M440C
F844FR684M440C
advertisement
Manufacturer No:
F844FR684M440C
HK JDW NO:
417-F844FR684M440C
Description:
PHE844 0.68μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F844FR684M440C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE844
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.689W 31.50mmx17.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Depth
    17.5mm
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm