  • F840FR225M300ALR0J
F840FR225M300ALR0J
advertisement
Manufacturer No:
F840FR225M300ALR0J
HK JDW NO:
417-F840FR225M300ALR0J
Description:
PHE840E 2.2μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 760V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
F840FR225M300ALR0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE840E
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.689W 31.50mmx17.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    760V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm