  • F840DM474M275C
F840DM474M275C
advertisement
Manufacturer No:
F840DM474M275C
HK JDW NO:
417-F840DM474M275C
Description:
PHE840M 0.47μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 760V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F840DM474M275C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHE840M
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.354W 26.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    760V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm