  • F751A477KRC
F751A477KRC
advertisement
Manufacturer No:
F751A477KRC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F751A477KRC
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
F751A477KRC
Purchasing and Inquiry
F751A477KRC Overview
The capacitor's ripple current is set to 577mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.047mA.Its tan delta is 0.14, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
F751A477KRC Features
577mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.047mA in this capacitor
its tan delta is 0.14
F751A477KRC Applications
There are a lot of AVX Corporation F751A477KRC applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
F751A477KRC
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2824 (7260 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    F75, Frameless™
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.047mA
  • Ripple Current
    577mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.80mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm