  • F6H0.50BK100
F6H0.50BK100
advertisement
Manufacturer No:
F6H0.50BK100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-F6H0.50BK100
Package:
Datasheet:
F6H0.50BK100
Description:
1/2" F6 HEAVY DUTY, BLACK, 100 F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F6H0.50BK100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -70°C~125°C
  • Series
    F6® Heavy
  • Part Status
    Active
  • Type
    Self Wrap
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Split Flexible Tube
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Fluid Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Wall Thickness
    0.057 1.45mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    0.500 (12.70mm)