  • F622JF472J250C
F622JF472J250C
advertisement
Manufacturer No:
F622JF472J250C
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F622JF472J250C
Package:
Datasheet:
Description:
4.7nF Film Capacitor 5% Radial 250V-DC 160V-AC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
F622JF472J250C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2810
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    2.5mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.5mm