  • F56-110-C2
F56-110-C2
advertisement
Manufacturer No:
F56-110-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F56-110-C2
Package:
Datasheet:
F56-110-C2
Description:
Power Transformers 56VCT@.11A 28V@.22A 6VA 6pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F56-110-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.44lb 199.58g
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    6W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L41.27XB33.32XH33.32 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 220mA Series 110mA
  • Power - Max
    6VA
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    110mA
  • Output Current 1
    0.11A
  • Output Current 2
    0.11A
  • Height
    33.3248mm
  • Height Seated (Max)
    33.32mm
  • Length
    41.27mm
  • Width
    33.32mm