  • F48-050-C2
F48-050-C2
advertisement
Manufacturer No:
F48-050-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F48-050-C2
Package:
Datasheet:
F48-050-C2
Description:
Power Transformers 48VCT@.05A 24V@.1A 2.5VA 6pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F48-050-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Power Rating
    2.5W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L34.92XB28.57XH30.15 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 100mA Series 50mA
  • Power - Max
    2.5VA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Output Voltage 2
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    2.5 VA
  • Secondary Current
    50mA
  • Output Current 1
    0.05A
  • Output Current 2
    0.05A
  • Height
    30.1498mm
  • Height Seated (Max)
    30.15mm
  • Length
    34.92mm
  • Width
    28.57mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Published
    2012
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W