  • F463DO333J2K0Z
F463DO333J2K0Z
advertisement
Manufacturer No:
F463DO333J2K0Z
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F463DO333J2K0Z
Package:
Datasheet:
Description:
33nF Film Capacitor 5% Radial 2kV-DC 700V-AC
Quantity:
In Stock : 8943
Step5Bar-code shipping tag
F463DO333J2K0Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    10mm
  • Length
    26mm
  • Width
    18.5mm