  • F462BC123J1L2A
F462BC123J1L2A
advertisement
Manufacturer No:
F462BC123J1L2A
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F462BC123J1L2A
Datasheet:
Description:
F462 0.012μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1250V 1.25kV-DC 400V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 5787
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F462BC123J1L2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F462
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 400
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    1250V 1.25kV
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Size Code
    7120
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm