  • F462AG332F1L2R
F462AG332F1L2R
advertisement
Manufacturer No:
F462AG332F1L2R
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F462AG332F1L2R
Package:
Datasheet:
Description:
F462 3.3nF Film Capacitor 1% Radial 1.25kV-DC 400V-AC POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
F462AG332F1L2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Series
    F462
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3nF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5116
  • Height
    4mm
  • Length
    13mm
  • Width
    9mm