  • F461JU184J160L
F461JU184J160L
advertisement
Manufacturer No:
F461JU184J160L
Manufacturer:
KEMET Corporation
HK JDW NO:
417-F461JU184J160L
Package:
Datasheet:
F461JU184J160L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F461JU184J160L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN (US)
    EAR99
  • HTS
  • Capacitance Value
    0.18uF
  • Mounting
    Through Hole
  • Terminal Pitch (mm)
    5
  • Size (mm)
    7.2 X 7.2 X 13
  • Wire Form
    Straight
  • Temperature Coefficient (ppm/°C)
    -200(-100/+50)
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -55
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    105
  • Product Depth (mm)
    7.2(Max)
  • Lead Diameter (mm)
    0.5
  • Lead Length (mm)
    18.5
  • Seated Plane Height (mm)
    13(Max)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Pulse and DC Transient Suppression
  • Construction
    Plastic Rectangular Can
  • Termination Style
    PP
  • Voltage
    90VAC|160VDC