  • F461DB105J160Z
F461DB105J160Z
advertisement
Manufacturer No:
F461DB105J160Z
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F461DB105J160Z
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Film Capacitor 5% Radial 160V-DC 90V-AC
Step5Bar-code shipping tag
F461DB105J160Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 90
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Packing Method
    PIZZA PACK
  • Voltage - Rated AC
    90V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    14.5mm
  • Length
    26mm
  • Width
    6mm