  • F340X255630KPM2T0
F340X255630KPM2T0
advertisement
Manufacturer No:
F340X255630KPM2T0
HK JDW NO:
886-F340X255630KPM2T0
Datasheet:
F340X255630KPM2T0
Description:
F340X2 5.6μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 305V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
F340X255630KPM2T0
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    F340X2
  • Size / Dimension
    1.654Lx0.846W 42.00mmx21.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    305V
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.543 39.20mm