  • F28-420-C2-B
F28-420-C2-B
advertisement
Manufacturer No:
F28-420-C2-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F28-420-C2-B
Package:
Datasheet:
F28-420-C2-B
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F28-420-C2-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Laminated Core
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 840mA Series 420mA
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    36.50mm