  • F24-500-C2
F24-500-C2
advertisement
Manufacturer No:
F24-500-C2
HK JDW NO:
814-F24-500-C2
Package:
Datasheet:
F24-500-C2
Description:
Transformer,Class 2,PC Mount,12VA,Single Pri,24VCT@ 0.5A,12V@ 1A
Step5Bar-code shipping tag
F24-500-C2
    Select All
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    500mA
  • Height
    36.4998mm
  • Height Seated (Max)
    36.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    12W
  • Current Rating
    500mA
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1A Series 500mA
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V