  • F221L1/16 BK001
F221L1/16 BK001
advertisement
Manufacturer No:
F221L1/16 BK001
Manufacturer:
Alpha Wire
HK JDW NO:
41-F221L1/16 BK001
Package:
Datasheet:
F221L1/16 BK001
Description:
HEATSHRINK, 1.6MM, LSZH, BLK, 305M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F221L1/16 BK001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    FIT®-221L
  • Feature
    Flame Retardant, Low Smoke
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    100°C
  • Length
    1000.0' 304.8m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.014 0.36mm