  • F211AG103K400C
F211AG103K400C
advertisement
Manufacturer No:
F211AG103K400C
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-F211AG103K400C
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10nF Film Capacitor 10% Radial
Step5Bar-code shipping tag
F211AG103K400C
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • Capacitance
    10nF
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5116
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height
    9mm
  • Length
    13mm