  • F20-600-C2
F20-600-C2
advertisement
Manufacturer No:
F20-600-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F20-600-C2
Package:
Datasheet:
F20-600-C2
Description:
Power Transformers 20VCT@.6A 10V@1.2A 12VA 6pin Class 2
Step5Bar-code shipping tag
F20-600-C2
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2014
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    12W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.2A Series 600mA
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    12 VA
  • Secondary Current
    600mA
  • Height
    36.4998mm
  • Height Seated (Max)
    36.50mm