  • F1892CCH600
F1892CCH600
advertisement
Manufacturer No:
F1892CCH600
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-F1892CCH600
Package:
Datasheet:
Description:
Discrete Semiconductor Modules Power Module, SCR/Diode, F18 Series, 240 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1892CCH600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    5
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/SILVER
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Trigger Device Type
    SCR
  • On-State Current-Max
    90000A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    2000 A
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    600V
  • RMS On-state Current-Max
    141.3A
  • Holding Current-Max
    300mA
  • DC Gate Trigger Current-Max
    150mA
  • Desc. of Screw Terminals
    2A-CK
  • Desc. of Quick-Connects
    G-GR
  • DC Gate Trigger Voltage-Max
    3V