  • F1857CAD600
F1857CAD600
advertisement
Manufacturer No:
F1857CAD600
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-F1857CAD600
Package:
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode 2-Element
Quantity:
In Stock : 6211
Step5Bar-code shipping tag
F1857CAD600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminals
    3
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • Terminal Finish
    TIN/SILVER
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON ANODE, 2 ELEMENTS
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    55A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1500A
  • Forward Voltage-Max
    1.4V
  • Reverse Current-Max
    20000μA
  • Reverse Test Voltage
    600V