  • F1842SD400
F1842SD400
advertisement
Manufacturer No:
F1842SD400
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-F1842SD400
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Discrete Semiconductor Modules 40A 120VAC MODULE SCR/DIODE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1842SD400
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Current Rating
    40A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • RMS Current (Irms)
    40A
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1000A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA