  • F1842HD1200
F1842HD1200
advertisement
Manufacturer No:
F1842HD1200
Manufacturer:
Crydom Inc
HK JDW NO:
166-F1842HD1200
Description:
CRYDOM F1842HD1200 Thyristor, 1.2 kV, 150 mA, 40 A, 40 A, Module, 5 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1842HD1200
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    5
  • JESD-609 Code
    e3/e4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/SILVER
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Trigger Device Type
    SCR
  • On-State Current-Max
    40000A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    1000 A
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V
  • RMS On-state Current-Max
    62.8A
  • DC Gate Trigger Current-Max
    150mA
  • Desc. of Screw Terminals
    A-K-AK
  • Desc. of Quick-Connects
    G-GR
  • DC Gate Trigger Voltage-Max
    3V