  • F1778522K2KLB0
F1778522K2KLB0
advertisement
Manufacturer No:
F1778522K2KLB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F1778522K2KLB0
Package:
Radial
Datasheet:
F1778522K2KLB0
Description:
F1778X2 2.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F1778522K2KLB0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    F1778X2
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    15.0114mm