  • F1772SX236831KFIB0
F1772SX236831KFIB0
advertisement
Manufacturer No:
F1772SX236831KFIB0
HK JDW NO:
886-F1772SX236831KFIB0
Package:
Radial
Description:
F1772S 0.068μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polyester Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F1772SX236831KFIB0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    6mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X2
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Weight
    1.400013g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    F1772S
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%