  • F10-250-C2
F10-250-C2
advertisement
Manufacturer No:
F10-250-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F10-250-C2
Package:
Datasheet:
F10-250-C2
Description:
Power Transformers 10VCT@0.25A 5V@0.5A 2.5VA 6pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F10-250-C2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Published
    2012
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    2.5W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    L34.92XB28.57XH30.15 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 500mA Series 250mA
  • Power - Max
    2.5VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    2.5 VA
  • Secondary Current
    250mA
  • Output Current 1
    0.25A
  • Output Current 2
    0.25A
  • Height
    30.1498mm
  • Height Seated (Max)
    30.15mm
  • Length
    34.92mm
  • Width
    28.57mm