  • EZJ-Z1V120KA
EZJ-Z1V120KA
advertisement
Manufacturer No:
EZJ-Z1V120KA
HK JDW NO:
590-EZJ-Z1V120KA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
EZJ-Z1V120KA
Description:
Var MLV 6.7VDC 20A 12V 0603 SMD Paper T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EZJ-Z1V120KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    6.7V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    6.7V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    6.7V
  • Clamping Voltage
    6.7V
  • Max Surge Current
    20A
  • Capacitance @ Frequency
    250pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage
    12V
  • Current - Surge
    20A
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm