  • EWT50JB75R0
EWT50JB75R0
advertisement
Manufacturer No:
EWT50JB75R0
HK JDW NO:
762-EWT50JB75R0
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
EWT50JB75R0
Description:
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 50W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EWT50JB75R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    EWT
  • Size / Dimension
    0.563Diax4.016L 14.30mmx102.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    75Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    50W