  • EWS300P-48
EWS300P-48
advertisement
Manufacturer No:
EWS300P-48
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-EWS300P-48
Quantity:
In Stock : 13841
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EWS300P-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    4.500005g
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C With Derating
  • Series
    EWS-P (300W)
  • Size / Dimension
    7.48Lx4.72W x 3.62 H 190.0mmx120.0mmx92.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    336W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Current - Output (Max)
    7A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Height
    8.382mm