  • EVM-3RSX50B25
EVM-3RSX50B25
advertisement
Manufacturer No:
EVM-3RSX50B25
HK JDW NO:
590-EVM-3RSX50B25
Package:
Datasheet:
EVM-3RSX50B25
Description:
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 25% 3/20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 1.5mm) Foot Print SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVM-3RSX50B25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    EVM
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.136 x 0.122 Face x 0.055 H 3.45mmx3.10mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Foot Print
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Color
    Silver
  • Power (Watts)
    0.15W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    150mW
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    Trimmer
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Working Voltage
    50V
  • Adjustment Type
    Bottom Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    260 deg
  • Height
    1.397mm