  • EV24-0.8-02-18M
EV24-0.8-02-18M
advertisement
Manufacturer No:
EV24-0.8-02-18M
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-EV24-0.8-02-18M
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet:
EV24-0.8-02-18M
Description:
Common Mode Filters / Chokes 18mH 0.8A - VERTICAL COMMN-MODE SPPRESSN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EV24-0.8-02-18M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Vertical, 4 PC Pin
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    EV
  • Size / Dimension
    0.969Lx0.685W 24.60mmx17.40mm
  • Tolerance
    30%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Additional Feature
    INDUCTANCE 18 MILLI HENRY
  • Depth
    18.4mm
  • Current Rating
    800mA
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Lead Pitch
    13mm
  • Operating Frequency
    400Hz Hz
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Inductance
    18 mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • Element Configuration
    Dual
  • Max DC Current
    800mA
  • Lead/Base Style
    Pin
  • Filter Type
    Power Line
  • DC Current
    800mA
  • Series Resistance
    438mOhm
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    438mOhm Typ
  • Self Resonant Frequency
    400Hz
  • Inductance @ Frequency
    18mH @ 10kHz
  • Height
    29.1mm
  • Width
    17.4mm