  • ETQ-P5M2R5YFK
ETQ-P5M2R5YFK
advertisement
Manufacturer No:
ETQ-P5M2R5YFK
HK JDW NO:
590-ETQ-P5M2R5YFK
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
ETQ-P5M2R5YFK
Description:
FIXED IND 2.5UH 14A 8.4 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
ETQ-P5M2R5YFK
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PCC-M0854M
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.315W 8.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Current Rating (Amps)
    14A
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    2.5μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    8.4mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    3331
  • Rated Current-Max
    14A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 10% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm