  • ESVA1C106M
ESVA1C106M
advertisement
Manufacturer No:
ESVA1C106M
Manufacturer:
NEC
HK JDW NO:
4095-ESVA1C106M
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
ESVA1C106M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1206
  • Tan Delta
    0.08
  • Current - Leakage
    1.6μA
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm