  • ESR18EZPF68R0
ESR18EZPF68R0
advertisement
Manufacturer No:
ESR18EZPF68R0
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-ESR18EZPF68R0
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ESR18EZPF68R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 68Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8704
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESR18EZPF68R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    ESR
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    68Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm