  • ESR18EZPF2R40
ESR18EZPF2R40
advertisement
Manufacturer No:
ESR18EZPF2R40
HK JDW NO:
687-ESR18EZPF2R40
Datasheet:
ESR18EZPF2R40
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 2.4Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 13447
Step5Bar-code shipping tag
ESR18EZPF2R40
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    333mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm