  • ESR10EZPF20R0
ESR10EZPF20R0
advertisement
Manufacturer No:
ESR10EZPF20R0
HK JDW NO:
687-ESR10EZPF20R0
Datasheet:
ESR10EZPF20R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 20Ohm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 62
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ESR10EZPF20R0
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Max Power Dissipation
    400mW
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm