  • ESR10EZPF1872
ESR10EZPF1872
advertisement
Manufacturer No:
ESR10EZPF1872
HK JDW NO:
687-ESR10EZPF1872
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ESR10EZPF1872
Description:
FIXED RESISTOR ESR Series, Thick Film, 18.7kOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11188
Step5Bar-code shipping tag
ESR10EZPF1872
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    18.7kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm